Cesta kávového zrna: od plantáže po váš hrnek

Za šálkem voňavé kávy se skrývá fascinující příběh, který začíná tisíce kilometrů daleko – v tropických pásmech Latinské Ameriky, Afriky nebo Asie. Než se kávové zrno dostane do hrnku, musí projít dlouhým a pečlivě kontrolovaným procesem, kde se rozhoduje o jeho kvalitě, chuti i etickém původu.

kávová zrnka

Pěstování kávovníku: Zrod v tropickém podnebí

Káva se pěstuje v tzv. kávovém pásu, který se rozkládá mezi obratníky Raka a Kozoroha. Mezi nejznámější producenty patří Brazílie, Kolumbie, Etiopie nebo Vietnam. Kávovníky potřebují stabilní teploty mezi 18–24 °C, dostatek srážek a stín. Než začne kávovník plodit, uplynou 3 až 4 roky od zasazení.

Nejdůležitějšími druhy jsou Arabica (jemnější, kyselější a náročnější na pěstování) a Robusta (hořčejší, odolnější, s vyšším obsahem kofeinu). Výběr konkrétního druhu ovlivňuje nejen chuťový profil, ale i cenu a způsob zpracování.

Sklizeň: Ruční práce s citem pro detail

Sklizeň probíhá zpravidla jednou ročně – ve vyšších polohách ručně, v nižších mechanicky. Nejvíce ceněná zrna pocházejí z ručního sběru metodou selective picking, při které se trhají pouze zralé červené třešně. Ty obsahují dvě semena – právě ta, která se později stanou kávou.

Zpracování: Mokrá nebo suchá cesta

Po sklizni následuje zpracování, které výrazně ovlivňuje výslednou chuť. Existují dva hlavní způsoby:

  • Mokré zpracování (washed) – dužina se odstraní vodou, zrna se fermentují a poté suší. Výsledná káva bývá čistší a ovocnější.
  • Suché zpracování (natural) – třešně se suší celé, až dužina ztvrdne a oddělí se. Tato metoda dává sladší a plnější chuť.

Alternativně se využívá i honey process, který kombinuje oba přístupy a nabízí komplexní chuťový profil.

Sušení a třídění: Klíč k uchování kvality

Po zpracování musí být zrna důkladně usušena – buď na afrických lůžkách (síťovinách) nebo na betonových plochách. Sušení trvá několik dní až týdnů, v závislosti na klimatu. Při nedostatečném vysušení hrozí plesnivění, při přesušení zase lámavost zrn.

Po usušení následuje třídění podle velikosti, hustoty a kvality. Zrna s defekty se odstraní, a zůstane jen to nejlepší, co si zaslouží označení specialty coffee.

Pražení: Věda a umění zároveň

Suchá zelená zrna se praží těsně před tím, než jsou distribuována. Pražení je alchymie – teplota, délka a styl pražení určují výsledný charakter. Světlé pražení zachovává ovocné tóny a kyselost, tmavé přináší hořkost a kouřovost.

Každý pražič má svůj styl a recept. I malé rozdíly mohou změnit celý chuťový profil. Proto je pražení často považováno za nejdůležitější krok celého procesu.

Mletí a příprava: Finální dotek

Správná hrubost mletí závisí na metodě přípravy – espresso vyžaduje velmi jemné mletí, zatímco french press hrubé. Na kvalitě mlýnku záleží stejně jako na kávě samotné – nerovnoměrně mletá zrna vedou k přepálené nebo nedostatečně extrahované chuti.

Konečná příprava kávy je pak už jen třešničkou na dortu. Ať už se volí espresso, filtrovaná káva, moka konvička nebo alternativní metody jako Aeropress, vždy jde o pečlivé vybalancování vody, času, teploty a množství kávy.

Etika a udržitelnost: Co se skrývá za šálkem

Dnes už stále více lidí sleduje původ své kávy. Fairtrade, direct trade, organické pěstování nebo certifikace Rainforest Alliance – to nejsou jen marketingové nálepky, ale snaha zajistit férové podmínky pro pěstitele, ochranu přírody a dlouhodobou udržitelnost.

Káva není jen komodita, ale kulturní fenomén, za kterým stojí miliony lidí. A vědomý výběr kávy může mít pozitivní dopad na celý dodavatelský řetězec.

- -

vyberte si z našich káv

- -

Obchodní podmínky
Podmínky ochrany osobních údajů
Jak nakupovat
Doprava a platba
Informace o kávě
Naše kávy
Kontakty

Facebook

Instagram