Mýty vs. fakta: Je káva škodlivá, nebo vám prodlouží život?

Káva – pro některé rituál, pro jiné závislost, pro další nebezpečný stimulant. Kolují o ní mýty jako o zlotřilém černém nápoji, který ničí srdce, zvyšuje tlak a brání spánku. Ale co říká věda, když odložíme senzacechtivé titulky a podíváme se na reálný výzkum? Odpověď vás možná překvapí – a uklidní.

Káva není jed

V posledních desetiletích vzniklo nespočet studií zkoumajících vztah mezi konzumací kávy a zdravím. Výsledky jsou čím dál tím konzistentnější: kofeinová káva není pro většinu lidí nebezpečná, a dokonce může mít i pozitivní účinky. Samozřejmě, záleží na množství a individuální citlivosti.

✅ Káva a dlouhověkost

Velká metaanalýza publikovaná v British Medical Journal shrnula data z více než 200 studií a dospěla k závěru, že konzumace kávy je spojena s nižším rizikem smrti ze všech příčin – včetně kardiovaskulárních onemocnění a některých typů rakoviny. Největší přínos byl zaznamenán u 3–4 šálků denně.

✅ Prevence diabetu 2. typu

Několik rozsáhlých studií, například z Harvardu, ukázalo, že pravidelné pití kávy snižuje riziko vzniku diabetu 2. typu. Důvod? Káva obsahuje antioxidanty a bioaktivní látky, které zlepšují citlivost na inzulin a snižují zánětlivost v těle.

✅ Mozek a neurodegenerace

Kofein je známý stimulant – a mozek ho miluje. Pravidelná konzumace kávy byla spojena s nižším rizikem Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby. Káva také podporuje bdělost, soustředění a může zlepšit náladu.

Ale pozor: Káva není zázračný lék

Než si začnete vařit třetí espresso, je fér zmínit i druhou stranu mince. I když je káva bezpečná pro většinu lidí, ne každý ji snáší dobře a ne ve všech situacích je vhodná.

❌ Srdeční arytmie a úzkosti

Lidé s úzkostnými poruchami, vysokou citlivostí na kofein nebo sklonem k arytmiím mohou na kávu reagovat nepříznivě – třesem, bušením srdce nebo panikou. U těchto osob je lepší dávky kofeinu držet na minimu nebo přejít na bezkofeinovou variantu kávy.

❌ Kvalita spánku

Kofein má dlouhý poločas – v těle zůstává až 6 hodin, někdy i déle. Pokud si dáte silné kafe odpoledne, můžete mít večer problém usnout. Kdo má problémy se spánkem, měl by se poslední dávky kávy vzdát nejpozději po obědě.

❌ Těhotenství a kojení

V těhotenství se doporučuje snížit příjem kofeinu na maximum 200 mg denně – tedy asi dva běžné šálky. Vyšší dávky mohou být spojeny se zvýšeným rizikem potratu nebo nízké porodní hmotnosti.

Co ještě ovlivňuje účinky kávy?

  • Genetika: Někteří lidé metabolizují kofein rychle, jiní pomalu. To ovlivňuje, jak na něj tělo reaguje.
  • Forma přípravy: Například turecká nebo french press káva obsahuje více kafestolu, látky zvyšující cholesterol. Více o přípravě kávy zde.
  • Co si do ní dáváte: Káva sama o sobě má téměř nulový kalorický obsah. Ale přidáte-li smetanu, cukr a karamelový sirup, stává se z ní kalorická bomba.

Shrnutí: Váš šálek klidu je (většinou) v pohodě

Věda dnes už říká jasně: káva není škodlivá, pokud ji pijete s mírou a znáte svoje tělo. Mnoha lidem přináší zdravotní benefity a mentální výhody. Není nutné se jí bát – ale ani si myslet, že čtyři cappuccina denně vás zachrání před rakovinou a rozvodem.

- -

vyberte si z našich káv

- -

Obchodní podmínky
Podmínky ochrany osobních údajů
Jak nakupovat
Doprava a platba
Informace o kávě
Naše kávy
Kontakty

Facebook

Instagram